Військова географія та картографія, проблеми ідентичності українського народу, загрози сталому розвитку і географічна освіта – ключові теми четвертої міжнародної конференції «Географічна наука та освіта: перспективи й інновації»

Факультет природничої освіти > Новини кафедри екології, географії і методики навчання > Військова географія та картографія, проблеми ідентичності українського народу, загрози сталому розвитку і географічна освіта – ключові теми четвертої міжнародної конференції «Географічна наука та освіта: перспективи й інновації»

19-20 вересня 2024 року кафедрою екології, географії і методики навчання факультету природничої освіти Університету Григорія Сковороди в Переяславі вчетверте було організовано та проведено потужний науковий захід, який вже широко відомий як в Україні, так і за її межами – ІV Міжнародну науково-практичну конференцію «Географічна наука та освіта: перспективи й інновації».

Кафедра екології, географії і методики навчання факультету природничої освіти спільно з Інститутом географії Національної академії наук України, Інститутом педагогіки Національної академії педагогічних наук України, Інститутом мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Рильського НАН України, Міжнародною асоціацією сталого розвитку (м. Варна, Болгарія), Інститутом географії Словацької республіки (м. Братислава, Словаччина) та Вищою школою Куявська (м. Влоцлавек, Польща) зорганізувала непересічний і вже відомий науковцям не лише географічної науки та освіти захід. У 2024 році до роботи науково-практичної конференції долучилися понад 160 географів, екологів, економістів, науково-педагогічних працівників, учителів географії, здобувачів вищої освіти з різних куточків України.

Від імені університету до учасників з вітальним словом звернувся проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності Василь Дудар і наголосив на важливості та актуальності даного заходу саме сьогодні, під час повномасштабної фази російсько-української війни, в умовах впливу воєнних дій на геопросторову організацію суспільства України. Також до усіх учасників конференції з вітальними словами також звернулися доктор географічних наук, член-кореспондент НАН України, директор інституту географії НАН України Євгенія Маруняк. Виступ був присвячений ролі науковців у війні з рф, військовій географії, збиткам та загрозам сталому розвитку, спричинених війною в Україні та її регіонах. Своє звернення від імені Національної академії наук України до учасників надіслав віцепрезидент Національної академії наук України, голова Секції суспільних і гуманітарних наук, доктор економічних наук, професор, академік Сергій Пирожков. Слова підтримки учасникам конференції висловив і кандидат історичних наук, доцент, декан факультету природничої освіти Юрій Козубенко. Він подякував за внесок науковців у війні і наголосив на необхідності розширення міжнародних зв’язків українських вчених заради перемоги над росією.

Після вітальних слів свою роботу розпочало пленарне засідання. Цьогоріч для доповідей організаційним комітетом конференції було визначено актуальні та важливі напрацювання учених-географів, зокрема щодо наслідків впливу російської агресії на населення, поселенську мережу, природу і господарство України. До аудиторії з презентаціями наукових досліджень зверталися Тетяна Тимочко «Втрати довкілля України внаслідок російської військової агресії», Леонід Руденко «Середовище життя в Україні і макропогляд на його руйнацію росіянами», Тетяна Назаренко «Дослідження змісту навчання географії в гімназії», Євгенія Маруняк, Сергій Лісовський, Віктор Чехній, Роман Спиця, Юрій Фаріон, Олександр Лейберюк «Оцінювання наслідків російської агресії в Україні для екосистем: методичні підходи», Віктор Чабанюк «Каркас Атласних Рішень AtlasSF як підхід, метод і засіб створення Атласних і ГеоІнформаційних Систем», Василь Джаман, Ярослав Джаман «Географія внутрішньо переміщених осіб у західному регіоні України: наслідки російської агресії», Валентина Борисенко «Національна ідентичність: зміни в регіональній концептуалізації під час російсько-української війни у ХХІ столітті», Людмила Воловик «Аграрний сектор економіки України в умовах російсько-української війни», Григорій Денисик, Володимир Канський «Значимість геогліфів у післявоєнному проектуванні локальних ландшафтів України», Олександр Федорич, Олена Дронова Леонідівна «Виявлення і оцінювання потенційно небезпечних природних явищ і процесів», Віліна Пересадько, Олег Дмитриков, Юлія Прасул «Нова гармонізація в освіті України – старі проблеми», Леонід Руденко, Алла Бочковська, Олександр Лейберюк, Маргарита Вишня, Тамара Барабаш, Вікторія Подвойська «Картографічний аналіз просторового розвитку мережі поселень України».

Підсумовуючи роботу першого дня конференції, від імені організаційного комітету конференції почесний доктор наук нашого університету Леонід Руденко та завідувачка кафедри екології, географії і методики навчання Людмила Воловик щиро подякували усім учасникам конференції з різних куточків України, нашим закордонним колегам за представлення географічних наукових досліджень, плідну співпрацю та підтримку нашої держави, Збройним Силам України за можливість у часи російсько-української війни працювати у сфері науки і освіти та запросили академічну спільноту до участі в наступній Міжнародній науково-практичній конференції.

20 вересня робота конференції продовжилася за, заявленими в програмі, секційними засіданнями конференції: «Військова географія та картографія у порядку денному української географічної науки. Методичні підходи до оцінювання збитків та загроз сталому розвитку, спричинених війною в Україні та її регіонах», «Проблеми ідентичності українського народу і їх регіональні прояви», «Географічна освіта та просвітництво: відповіді на глобальні виклики». У 303 аудиторії, де зібралися викладачі та студенти факультету природничої освіти, лунали доповіді «Поширення результатів кліматичних досліджень за допомогою вебкартографії та візуалізації даних на прикладі розробки вебсервісу прогнозування посух» від Германа Моссура (колектив авторів Моссур Герман, Осипов Валерій, Нікітенко Наталія, Агафонов Юрій, Пізнак Роман), «Застосування монет України, що відображають особливості навігації в шкільному курсі географії» від Олега Байтерякова (колектив авторів Байтеряков Олег Зуфарович, Мисько Володимир Зіновійович), «Національна ідентичність сучасних українських емігрантів у цивілізованих країнах світу та в росії: процвітання та денаціоналізація» від Теофіла Рендюка, «Оцінка впливу недобудованих та зруйнованих споруд мікрорайонів міст на довкілля та мешканців» від Марії Химчук (колектив авторів Дронова Олена Леонідівна, Химчук Марія Олександрівна) та інші.

Також, у рамках реалізації договору академічну мобільність між Університетом Григорія Сковороди в Переяславі та Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича, у ході конференції 20 вересня 2024 року для здобувачів вищої освіти факультету природничої освіти спеціальностей 014.07 Середня освіта (Географія), 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини), 014.15 Середня освіта (Природничі науки) про географію внутрішньо переміщених осіб гостьову лекцію провів доктор географічних наук, професор кафедри географії України та регіоналістики Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Василь Джаман.

Викладачі кафедри екології, географії і методики навчання підготували доповіді у секцію «Географічна освіта та просвітництво: відповіді на глобальні виклики», зокрема: старший викладач Рімма Бондаренко «Формування екологічного світогляду в освітньому процесі в здобувачів вищої освіти»; кандидат історичних наук, доцент Катерина Ковальська «Реалізація завдань екологічної освіти на уроках географії на основі використання краєзнавчого матеріалу»; кандидат історичних наук, старший викладач Валерія Мічуда «Формування дослідницьких умінь майбутніх вчителів географії під час вивчення географічних дисциплін»; кандидат педагогічних наук, доцент Володимир Носаченко «Особливості підготовки майбутніх учителів географії до безперервного професійного розвитку в країнах Азії»; кандидат педагогічних наук, професор Борис Чернов «Методологічна основа екологічної підготовки майбутніх учителів географії». Варто відмітити активну участь магістрантів спеціальності Середня освіта (Географія) нашого університету, які на конференції апробували результати власних досліджень за тематикою кваліфікаційних робіт магістра.

Традиційно, за ініціативи директорки бібліотеки Ольги Шкири, працівниками наукової бібліотеки в університеті у ці дні зорганізована виставка географічної літератури в читальному залі «Чумацький шлях».

Нагадаємо, у цьому році Володимир Носаченко долучився до роботи у журі на Всеукраїнському конкурсі «Учитель року – 2024» в номінації «Географія».

 

Пресцентр кафедри екології, географії і методики навчання