Наукова робота

Факультет природничої освіти  має потужний професорсько-викладацький склад, спроможний продукувати ґрунтовний науковий і навчально-методичний продукт.

Разом на факультеті (станом на 01.10.2023.)

Всього 56 осіб
з них Докторів наук 5 осіб
Кандидатів наук 20 осіб
Професорів 7 осіб
Доцентів 16 осіб
Старших викладачів 3 осіб
Викладачів 1 осіб
Лаборантів 4 осіб

Науково-дослідну роботу в межах факультету здійснюють 3 кафедри:

  • кафедра природничих дисциплін і методики навчання;
  • кафедра екології, географії і методики навчання;
  • кафедра здоров’я та безпеки життєдіяльності.

КАФЕДРА ЕКОЛОГІЇ, ГЕОГРАФІЇ І МЕТОДИКИ НАВЧАННЯ

 Викладачі кафедри виступають авторами монографій, навчальних і методичних посібників, навчально-методичних комплексів, навчальних підручників. Сьогодні на кафедрі досліджуються три кафедральні ініціативні теми «Теоретико-методична сутність географії у закладах вищої і середньої освіти» (0120U104948) (керівник – доцент Носаченко В.М.), «Дидактичні особливості екологічного навчання географії здобувачів вищої і середньої освіти» (0120U104966) (керівник – доцент Ковальська К.В.), «Особливості краєзнавчо-туристичної роботи в системі освіти» (0121U114714) (керівник – доцент Воловик Л.М).

Професорсько-викладацький склад працює над формуванням теоретичних засад та створення моделей різноаспектного наукового та практичного аналізу суспільно-географічних і екологічних явищ та процесів. Результати досліджень використовуються в навчально-науково-пошуковій діяльності освітян різного рівня навчальних закладів, вченими, методистами в Україні. Спрямованість досліджень членами кафедри відповідає сучасним державним і міжнародним науково-освітнім засадам і є конкретним внеском у підвищення рівня якісної національної освіти й гуманітарної науки. Усе це сприяє підвищенню ефективності засвоєння знань студентами.

Викладачі кафедри виступають опонентами на захистах кандидатських дисертацій, рецензентами наукових, навчальних, методичних видань, робіт учасників Малої академії наук. Вони керують написанням кандидатських дисертацій, кваліфікаційних і курсових робіт. Професорсько-викладацьким складом кафедри видається збірник наукових праць («Природничо-географічний вісник»). За роки викладачами кафедри захищені кандидатські дисертації з теорії і методики професійної підготовки майбутніх учителів географії (Носаченко В. М., Дудка І. Г.), науковим керівником яких є професор кафедри (Розсоха А. П.).

Науково-педагогічні працівники кафедри є розробниками і виконавцями проєктів госпдоговірних досліджень: «Біологічне забруднення агроекосистем Центральної України: еколого-валеологічні аспекти (на прикладі ПП «Соснова»)», «Наукове обґрунтування створення регіонального ландшафтного парку «Студениківський».

Члени кафедри є організаторами й учасниками міжнародних та всеукраїнських наукових конференцій, форумів, круглих столів, презентацій, дискусій, семінарів та вебінарів, Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з географії та Всеукраїнської студентської олімпіади з географії тощо. Професорсько-викладацький склад кафедри керує науковою роботою студентів і аспірантів. Науково-педагогічний колектив кафедри готує здобувачів вищої освіти до участі у Всеукраїнських олімпіадах і конкурсах студентських наукових робіт. За останні роки було здобуто перемоги:

у 2013-2014 н.р. Всеукраїнська студентська олімпіада з географії – Слесар Оксана (І місце).

у 2014-2015 н.р. Всеукраїнська студентська олімпіада з географії – Шоломей Ірина (ІІ місце).

у 2015-2016 н.р. Всеукраїнська студентська олімпіада з географії – Олійник Катерина (ІІ місце).

у 2017-2018 н. р. Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт з географії – Вульчин Марія (ІІІ місце), Всеукраїнська студентська олімпіада з географії – Білик Ольга (ІІ місце).

у 2018-2019 н. р. Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт з географії – Рябокляч Каріна (І місце), Всеукраїнська студентська олімпіада з географії – Осадчук Сергій (ІІ місце).

у 2019-2020 н. р. Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт з географії – Мінич Марія (ІІ місце), з економіки природокористування та охорони навколишнього середовища – Нікітчук Наталія (ІІІ місце).

у 2020-2021 н. р. Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт з географії – Мінич Марія (ІІІ місце), з методики навчання природничо-математичних дисциплін (Географія) – Нікітчук Наталія (ІІІ місце).

у 2021-2022 н. р. Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт з географії та з методики навчання природничо-математичних дисциплін (Географія) (переможці за результатами І туру): Левченя Людмила, Саєнко Антон, Іщук Валентина, Кушнір Анастасія, Макарчук Дарина, Ібатуліна Катерина, Березанський Ігор, Галенко Дарина, Мостовий Руслан, Ковальчук Вікторія.

У 2022-2023 н. р. Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт з географії, методики навчання природничо-математичних дисциплін (Географія), екології, економіки природокористування та охорони навколишнього середовища, раціонального природокористування та екологічної безпеки (переможці за результатами І туру): Левченя Людмила, Макарчук Дарина, Саєнко Антон, Корнелюк Олександра, Савченко Тетяна, Смулка Настя, Ярошенко Луіза, Пономаренко Яна, Мирончук Валерія, Яковенко Богдана, Галенко Дарина, Нетаврована Тетяна, Кунах Андрій, Мерзін Софія, Ханін Денис.

Студентки спеціальності Середня освіта (Географія) Яковенко Богдана та Галенко Дарина представляли університет на Міжнародному конкурсі студентських наукових робіт «Black Sea Science – 2023».

КАФЕДРА ПРИРОДНИЧИХ ДИСЦИПЛІН І МЕТОДИКИ НАВЧАННЯ

 Колективом кафедри природничих дисциплін і методики навчання здійснюється науково-дослідна робота у межах ініціативної теми: «Модернізація змістової складової професійної підготовки майбутніх учителів природничих спеціальностей із урахування сучасних педагогічних і біологічних досліджень», (державний реєстраційний номер – 0121U111221). Результати якої впроваджуються в освітній процес закладів загальної середньої, фахової передвищої та вищої освіти. Наукові здобутки науково-педагогічних працівників кафедри висвітлюються у монографіях, навчальних посібниках, фахових виданнях України категорії «А», «Б», закордонних виданнях і виданнях, що індексуються у міжнародних наукометричних базах даних Web of Science, Scopus тощо, визнаних МОН України.

При кафедрі природничих дисциплін із 2022 року діє наукова школа Юрія ШАПРАНА «Професійна підготовка майбутніх учителів природничо-математичних спеціальностей в умовах модернізації вищої школи». Основною метою діяльності якої є оптимізація процесу професійної підготовки майбутніх учителів природничо-математичних спеціальностей за умов модернізації вищої школи.

Викладачі кафедри входять до складу редакційних колегій наукових збірників і журналів («Професійна освіта: методологія, теорія та технології», «Scientia et societus», «Історія науки і біографістика» тощо), беруть участь у роботі спеціалізованих і постійно діючих рад із присудження учених ступенів доктора наук і доктора філософії (PHD), є офіційними опонентами дисертацій на здобуття наукових ступенів доктора наук і доктора філософії (PHD) (д.пед.н., професор Юрій ШАПРАН, д.і.н., професор Віктор КУЙБІДА) та експертами МОН України із конкурсного відбору фундаментальних і прикладних наукових досліджень, науково-технічних (експериментальних) розробок у галузі біологія (к.пед.н., доцент Людмила ДОВГОПОЛА). Науково-педагогічні працівники є членами журі Всеукраїнських конкурсів студентських наукових робіт із галузей знань і спеціальностей із «Біології», «Методики навчання природничо-математичних дисциплін» і раціонального природокористування тощо, науково-дослідних робіт МАН (д.пед.н., професор Юрій ШАПРАН, к.б.н., доцент Олена ДЗЮБЕНКО, к.пед.н., доцент Лариса Шаповал, к.пед.н., доцент Валентина ЛОПАТИНСЬКА, д.іст.н., професор Віктор Куйбіда).

Кафедра природничих дисциплін і методики навчання тісно співпрацює із науковими установами України з метою здійснення науково-дослідницької і професійної діяльності, зокрема:

  1. Академія міжнародного співробітництва з креативної педагогіки «Полісся»;
  2. Інститут розведення і генетики тварин імені М. В. Зубця НААН України;
  3. ТОВ «Всеукраїнський науковий інститут селекції»;
  4. Національний ботанічний сад імені Миколи Гришка НАН України;
  5. Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України;
  6. Інститут зоології ім. І. І Шмальгаузена НАН України;
  7. Інститут агроекології і природокористування НААН України;
  8. Ботанічний сад імені О. В. Фоміна КНУ імені Тараса Шевченка;
  9. Український державний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді.

На кафедрі природничих дисциплін і методики навчання із 2021 року щорічно проводиться Всеукраїнська науково-практична конференція «Проблеми та перспективи розвитку природничої освіти» із метою обговорення і пошуку шляхів підвищення якості підготовки майбутніх фахівців природничої освітньої галузі у контексті розбудови Нової української школи; практичного впровадження отриманих результатів у освітній процес закладів загальної середньої, передвищої та вищої освіти. Матеріали учасників конференції публікуються в електронному збірнику наукових праць «Проблеми та перспективи розвитку природничої освітньої галузі».

Із 2023 року завідувачем кафедри природничих дисциплін і методики навчання Юрієм Шапраном організовуються наукові заходи для викладачів і здобувачів вищої освіти у рамках співпраці між Університетом Григорія Сковороди в Переяславі та Інститутом розведення і генетики тварин імені М. В. Зубця НААН України, зокрема: науково-методологічний семінар «Сучасні виклики професійної підготовки здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти» (6 квітня 2023 р.) та круглий стіл «Методичні підходи до педагогічної складової підготовки здобувачів ступеня доктора філософії у закладах вищої освіти» (13 грудня 2023 р.).

За останні 6 років викладачами кафедри захищено 2 кандидатські дисертації на теми: «Формування готовності майбутніх учителів біології до професійної діяльності у процесі практичної підготовки» (Людмила ДОВГОПОЛА) та «Формування готовності до професійної діяльності майбутніх учителів фізичної культури в процесі змішаного навчання» (Олександр ІВАНЕНКО) науковий керівник д.пед.н., професор Юрій ШАПРАН.

Значна увага членів кафедри звертається на керівництво науково-дослідницькою діяльністю здобувачів вищої освіти, зокрема: статтями, курсовими, кваліфікаційними, науковими роботами на Всеукраїнські конкурси студентських наукових робіт із «Біології», «Методики навчання природничо-математичних дисциплін» і раціонального природокористування тощо. Також ними проводиться консультування учителів-природничників й учнівської молоді в межах науково-дослідницької роботи Малої академії наук України.

За останні роки здобувачами вищої освіти спеціальності 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) було здобуто перемоги:

  • 2017-2018 н. р. Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт із галузей знань і спеціальностей «Біологія», «Динаміка змін щільності популяцій лелеки білого (Ciconia ciconia) та чорного (Ciconia nigra) на теренах Камінь-Каширського р-ну» – Совальський Вадим (ІІІ місце);
  • 2018-2019 н. р. Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт із галузей знань і спеціальностей «Біологія», «Біоподуктивність лісових екосистем Київської області (на прикладі «Переяслав-Хмельницький ліспгосп» – Латишова Катерина (ІІ місце);
  • 2019-2020 н. р. Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт із галузей знань і спеціальностей «Біологія», «Епіфітні лишайники як біоіндикатори стану атмосферного повітря (на прикладі малих міст України: Переяслава та Канева)» – Заболотня Наталія (ІІ місце); Всеукраїнський біологічний форум, учнівської та студентської молоді «Дотик Природи 2020», «Епіфітні лишайники як біоіндикатори стану атмосферного повітря (на прикладі малих міст України: Переяслава та Канева) – Заболотня Наталія (ІІ місце);
  • 2020-2021 н. р. Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт із галузей знань і спеціальностей «Методика навчання природничо-математичних дисциплін», «Використання методу проєктів у процесі навчання біології учнів 6-го класу» – Супрунова Марія (ІІ місце); Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт із галузей знань і спеціальностей «Біологія», «Ресурси потенційно значущих лікарських рослин Переяславщини» – Бондаренко Ганна (ІІІ місце); Всеукраїнський біологічний форум, учнівської та студентської молоді «Дотик Природи 2021», «Біоіндикаційні дослідження р.Трубіж в межах міста Переяслав» – Марущак Ірина (І місце);
  • 2022-2023 н. р. Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт із галузей знань і спеціальностей «Методика навчання природничо-математичних дисциплін», «Екологічна стежка» як засіб формування екологічної компетентності учнів у позакласній діяльності з біології» – Гюнгьордю Марина (І місце, Переяслав, 1-й етап, 2022 р., роботу подано на 2-й етап до Умані); Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт із галузей знань і спеціальностей «Біологія», «Еколого-фауністичний аналіз денних лускокрилих (Rhopalocera, Lepidoptera) на правобережжі Канівського водосховища у межах Черкаської області» – Ірина Марущак (І місце, Переяслав, 1-й етап, 2022 р., роботу подано на 2-й етап до Харкова); Всеукраїнський біологічний форум, учнівської та студентської молоді «Дотик Природи 2022», «Особливості розповсюдження Омели білої (Viscum albumL.) в біотопах Рівненщини, як приклад коадаптивної еволюції система «паразит- господар» – Жилка Марія (ІІ місце);
  • 2023-2024 н. р. Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт із галузей знань і спеціальностей «Методика навчання природничо-математичних дисциплін», «Використання Е-платформи Мozaik за умов дистанційного навчання у процесі вивчення учнями курсу «Анатомія і фізіологія людини» – Маргарита Атаманчук (І місце, Переяслав, 1-й етап, 2023 р.); Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт із галузей знань і спеціальностей «Біологія», «Еколого-біологічні особливості комах ряду Твердокрилі (Coleoptera) у лісових екосистемах Катеринопільского району, Черкаської області» – Ірина Мандрика (І місце, Переяслав, 1-й етап, 2023 р.); Всеукраїнський біологічний форум, учнівської та студентської молоді «Дотик Природи 2023», «Особливості розповсюдження Омели білої (Viscum album) в біотопах Рівненщини, як приклад коадаптивної еволюції системи паразит-господар» – Марія Жилка (ІІІ місце) та «Вивчення активності процесів споживання щодо травоїдних (консументів I-го порядку) в екосистемах різного антропогенного навантаження в межах міста Переяслав Київської області» – Костюкевич Владислав та Мазченко Анатолій (ІІІ місце).

На кафедрі природничих дисциплін і методики навчання функціонує ряд проблемних груп для здобувачів вищої освіти спеціальностей 014.05 Середня освіта (Біологія і здоров’я людини) та 014.15 Середня освіта (Природничі науки) бакалаврського та магістерського рівнів вищої освіти, зокрема:

  • проблемна група «Моніторингові дослідження популяцій рідкісних і потенційно значущих видів лікарських рослин як засіб розвитку дослідницької компетентності майбутніх учителів-природничників». Її метою є у процесі дослідження природної флори дикорослих лікарських рослин, особливостей їх територіального поширення, здійснення обліку їх ресурсів, здійснення моніторингу популяцій рідкісних і зникаючих видів рослин сформувати дослідницьку компетентність майбутніх учителів природничих дисциплін – науковий керівник: к.пед.н., доцент кафедри природничих дисциплін і методики навчання Людмила ДОВГОПОЛА;
  • науково-дослідний екологічний гурток для здобувачів вищої освіти й учнівської молоді «Біоіндикаційні дослідження оточуючого середовища». Його метою є формування ключових компетентностей здобувачів вищої освіти засобами екологічної освіти – науковий керівник к.б.н., доцент кафедри природничих дисциплін і методики навчання Олена ДЗЮБЕНКО.

Отримано грант державного фонду фундаментальних досліджень науково-технічний проєкт Ф76 спільних наукових проєктів навчальних закладів, наукових установ національної академії наук та національних галузевих академій наук України «Тварини Червоної книги України в умовах кліматичних змін: сучасний стан та прогноз в контексті розбудови національної природно-заповідної мережі» науковий керівник і виконавець – д.іст.н., професор, Віктор КУЙБІДА.

Науково-педагогічні працівники кафедри є розробниками та виконавцями госпдоговірних тематик:

  • «Біологічне забруднення агроекосистем Центральної України: еколого-валеологічний аспект (на прикладі ПП «Соснова»)» (2020 р.);
  • «Гідрологічні особливості річки Сага в межах с.Соснова Бориспільського району: екологічний, морфометричний та гідробіологічний аналіз» (2021 р.);
  • «Наукове обґрунтування створення регіонального ландшафтного парку «Студениківський» (2022 р.);

«Інформаційно-аналітичне забезпечення наукової діяльності Національного природного парку «Білоозерський» (2023 р.).

КАФЕДРА ЗДОРОВ’Я І БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ

 Колектив кафедри здоров’я і безпеки життєдіяльності здійснює науково-дослідні розвідки в рамках ініціативної теми «Формування здоров’язбережувальної компетентності у дітей, учнівської та студентської молоді в системі безперервної освіти: медико-біологічні та психолого-педагогічні аспекти» (№ державної реєстрації 0121U109920 від 18.03.2021р.).

Результати досліджень науково-дослідної теми кафедри опубліковано в шести випусках колективної монографії «Здоров’я дітей і молоді: безпекові та психолого-педагогічні аспекти» (2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2024 рр.) за загальної редакцією професора Н.І. Коцур. Представлені монографії містять результати багаторічних теоретичних і прикладних досліджень колективу авторів – науковців у галузі медицини, психології, біології, педагогіки, безпеки життєдіяльності, присвячених психолого-педагогічним та безпековим аспектам здоров’язбереження дітей і молоді. Зокрема, у них проаналізовано сучасні інноваційні підходи до здоров’язберігаючої діяльності в умовах ЗВО, розкрито різні форми, методи та засоби здоров’язбереження дітей і молоді, розглянуто окремі аспекти репродуктивного здоров’я, запропоновано авторські розробки оздоровчих та тренінгових розвивальних програм. Особливе місце в монографіях приділяється проблемі підготовки майбутніх учителів, здатних розвивати безпекову та здоров’язбережувальну компетентність у дітей і підлітків, ролі освіти та педагогів у формуванні культури здоров’я, здорового способу життя молодого покоління.

Колективом кафедри з 2011 року щорічно організовується Міжнародна науково-практична конференція «Безпека життєдіяльності, екологія і охорона здоров’я дітей і молоді ХХІ сторіччя: сучасний стан, проблеми та перспективи». Матеріали попередніх конференцій розміщено в збірнику наукових праць «Гуманітарний Вісник» (м. Переяслав-Хмельницький, 2011–2014 рр. – Вип. 27, 28, 29, 30, 31); спецвипусках наукового журналу «Молодий вчений» (спецвипуски 2016–2017 рр.); в колективних монографіях «Здоров’я дітей і молоді: безпекові та психолого-педагогічні аспекти» (Переяслав, Вип. 1–5, 2018–2022 рр.); 9-х збірниках наукових праць «Безпека життєдіяльності, екологія і охорона здоров’я дітей і молоді ХХІ сторіччя: сучасний стан, проблеми та перспективи» (2015–2023 рр.); опубліковані на шпальтах таких періодичних видань: журналах – «Безпека життєдіяльності», «Наука і суспільство», «Сек’юритологія» (м. Краків, Польща), газетах – «Вісник Переяславщини», «Педагогічні обрії», «Діловий Переяслав», «Освіта» та розташовані на сайті університету.

З 2022 р. при кафедрі видається науковий збірника статей «Scientia et societus», який з 2023 р. включено до Переліку наукових фахових видань України категорії «Б».

Упродовж 2015–2017 рр. члени кафедри брали участь в реалізації держбюджетної науково-дослідної теми: «Безпека життєдіяльності і охорона здоров’я дітей і молоді: психолого-педагогічні та медичні аспекти» (Керівник проекту: Коцур Н. І.). У 2022 р. кафедра прийняла участь в конкурсі держбюджетних наукових проектів МОН України з прикладної тематики «Психолого-педагогічні та безпекові аспекти здоров’я дітей і молоді України в умовах викликів ХХІ століття», а в 2023 р. – «Психолого-соціальний супровід здоров’я та безпеки дітей і молоді України в умовах військових та епідеміологічних викликів ХХІ ст. (Керівник проекту: Коцур Н. І.)

Окрім цього, професорсько-викладацький склад кафедри активно залучався до виконання госпдоговірних тем. Зокрема, в 2020 р. проводилися дослідження з теми: «Біологічне забруднення агроекосистем Центральної України: еколого-валеологічний аспект (На прикладі ПП «Соснова»)», №ГД/1-2020 від 30.06.2020; а у 2023 р. проведено обґрунтування створення регіонального ландшафтного парку «Студенківський» Бориспільського району Київської області.

Викладачами кафедри налагоджено співпрацю з науковими установами Національної академії наук України та національних галузевих наук: Національна академія педагогічних наук України; Європейська асоціація наук з безпеки життєдіяльності (Польща); Міжнародна академія безпеки життєдіяльності (Україна); Академія безпеки та основ здоров’я; Міжнародна академія культури безпеки, екології і здоров’я; ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України»; Кафедра комунальної гігієни та екології людини Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця; Національний український державний медико-соціальний центр ветеранів війни МОЗ України; Харківський національний медичний університет; Центр медичного краєзнавства Харківського національного медичного університету; Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Київської області.

Члени кафедри здійснюють керівництво науковими роботами здобувачів вищої освіти та аспірантів за відповідним науковим напрямом; розробляють підручники, навчальні та навчально-методичні посібники; висвітлюють результати досліджень у монографіях, публікаціях у наукових журналах, фахових збірниках наукових праць категорії «Б» та «А», збірниках матеріалів міжнародних наукових конференцій як в Україні, так і за її межами.