Міжнародна робота кафедри здоров’я і безпеки життєдіяльності

Міжнародна діяльність кафедри здоров’я і безпеки життєдіяльності проводиться в руслі співпраці з міжнародними науковими організаціями, установами і закладами вищої освіти, зокрема: European association for security (Krakow, Poland), Czech University of life sciences Prague (CZU, Czech Republic), ГО «Міжнародна фундація науковців» (EDUCATORS AND SCHOLARS INTERNATIONAL FOUNDATION), Центром Українсько-європейського наукового співробітництва (WE ARE A BRIDGE BETWEEN THE SCIENTIFIC COMMUNITIES OF UKRAINE AND EUROPE).

Упродовж останніх років особливо плідною була співпраця кафедри з Європейською Асоціацією наук з Безпеки, координаційний центр якої знаходиться в м. Кракові (Польща). Завідувач кафедри, професор Н.І. Коцур входить до  складу Вченої ради зазначеної установи та є заступником голови Вченої  EUROPEAN ASSOCIATION for SECURITY. Персональними членами Асоціації є викладачі кафедри (доценти: Л. П. Товкун, Н. І. Годун, О. М. Миздренко, К. С. Варивода, Ю. Л. Козубенко, О. А. Палієнко; ст. викладач Т. Ю. Єрічева).  Голова Вченої ради Асоціації наук з Безпеки (секюритології) Лешек Коженьовські є Почесним професором кафедри медико-біологічних дисциплін і валеології (нині кафедри здоров’я і безпеки життєдіяльності).

          Науково-організаційна робота викладачів кафедри у рамках міжнародної співпраці з Асоціацією проводилася в таких напрямках: організація і проведення спільних конференцій, круглих столів, консультативна діяльність, популяризаторська діяльність, видавнича діяльність, рецензування наукових праць, обмін інформацією тощо. Щорічно на засіданні Вченої ради Асоціації наук з Безпеки (секюритології) проводяться підсумки щодо наукової роботи  її  членів.

          У рамках міжнародної співпраці із EUROPEAN ASSOCIATION for SECURITY професором Лешек Коженьовські прочитано низку лекцій здобувачам бакалаврського і магістерського рівнів Університету Григорія Сковороди в Переяславі з теоретико-методологічних основ секюритології, актуальних питань безпеки в країнах Європейського Союзу,  радіаційної безпеки та ін.

Науковці кафедри у рамках співпраці з Європейською Асоціацією наук з Безпеки проходили стажування у галузі безпеки життєдіяльності із отриманням закордонних сертифікатів.  Зокрема, в  2016 та 2017 рр.  проходили стажування в м. Кракові в рамках обміну досвідом з ЄАС з отриманням сертифікатів в кількості 180 годин (6 кредитів ЄКТС) професор  Н. І. Коцур (Сертифікат №20/2016 від 27-28  вересня  2016 р.; Сертифікат № 25/2017 від 11-29  вересня 2017) та доцент Л. П. Товкун (Сертифікат №26/2016 від 29 вересня 2016 р.; Сертифікат №26/2017 від 29 вересня 2017 р.). У 2017 році стажування в м. Кракові проходили доценти кафедри: Варивода К.С. (Сертифікат №30 від 11-29.09.2017), О.М. Миздренко (Сертифікат № 22/2017 від 29 вересня 2017 р.), Горденко С.І. брала участь у курсах підвищення кваліфікації для викладачів членів Європейської Асоціації наук з Безпеки (EUROPEAN ASSOCIATION for SECURITY, штаб-квартира Краків, Республіка Польща) у рамках реалізації спільного проєкту науково-дослідної роботи «Безпека життєдіяльності у сучасному світі» (з 11.09.17 по 29.09.2017 року, Краків-Київ-Переслав-Хмельницький), (наказ № 116 від 31.08.2017 року), (120 акад. год., сертифікат учасника №21 від 29 вересня 2017 р.), Палієнко О.А. брала участь у конференції за сприянням та участю громадської організації “Наукова спільнота” (Польща) ( з 24-25 листопада 2022 р.), (18 годин, 0,6 ECTS credits), Годун Н.І. (Сертифікат №42 29 вересня 2017 р.), Єрічева (Сертифікат №24 від 11-29.09.2017), Козубенко Ю.Л. (Сертифікат №32 від 29 вересня 2017 року).

       Особливо плідною є міжнародна співпраця кафедри в рамках організації і проведення щорічних міжнародних конференцій. Починаючи з 2011 року, кафедрою проведено 13 Міжнародних конференцій на тему: «Безпека життєдіяльності, екологія і охорона здоров’я дітей і молоді ХХІ сторіччя: сучасний стан, проблеми і перспективи». Її співорганізаторами є: European association for security (Krakow, Poland), Czech University of life sciences Prague (CZU, Czech Republic), Міжнародна Академія Безпеки життєдіяльності (МАБЖД). Основні напрямки конференцій: психолого-педагогічні аспекти безпеки життєдіяльності та охорони здоров’я дітей і молоді; соціальні небезпеки в контексті викликів сучасності; інформаційні небезпеки та їх вплив на психосоматичне здоров’я учнівської та студентської молоді; медико-біологічні аспекти безпеки життєдіяльності дітей та підлітків; формування здоров’язбережувальної компетентності в майбутніх вихователів, учителів та психологів; здоров’язбережувальний супровід організації освітнього процесу в закладах загальної середньої та вищої освіти тощо. У період російсько-української війни особлива увага на конференціях українськими та закордонними науковцями зверталася на таких питаннях: психосоматичне здоров’я українців у сучасних умовах повномасштабної російської воєнної агресії; екологічні ризики  і небезпеки в умовах воєнного часу; особливості відтворення здоров’я людини в умовах сучасних викликів і загроз в Україні.

        Наукова і рецензійна діяльність науковців кафедри спрямовувалася на видання навчально-методичних посібників та рецензування наукових праць. За авторством  професора Н. І. Коцур і доцента  Л. В. Лохвицької було видано навчально-методичний посібник «Рodstawy bezpieczenstwa zycia i ochrony zdrowia dzieci w placowce wychowania przedszkolnego Ukrainy: podrecznik naukowo-metodyczny» (EAC. Krakow, 2016) на польській мові для вихователів закладів дошкільної освіти та прорецензовано професором Лешеком Коженьовські. У 2021 році професором Н. І. Коцур було прорецензовано  книгу  «Nauki o bezpieczeństwie» (Науки про безпеки) за авторством Л. Коженьовські.

        Міжнародна діяльність кафедри із Чеським  університетом природничих наук у Празі проводиться в  рамках підписаної угоди  про співпрацю (серпень, 2023 р.), предметом якої є налагодження та розвиток співробітництва у сфері освіти, науки і культури, забезпечення високого рівня науково-методичних матеріалів, якості підготовки фахівців на рівні державних вимог шляхом ефективного використання навчально-методичних матеріалів та наукового потенціалу двох провідних університетів. Упродовж 2023 р. співпраця  включала проведення спільної міжнародної науково-практичної конференції з актуальних питань безпеки, екології і здоров’я людини в контексті сучасних викликів та загроз в Україні та країнах Європейського Союзу, обмін науковою літературою, підготовкою статей в збірнику матеріалів конференції  «Безпека життєдіяльності, екологія і охорона здоров’я дітей і молоді ХХІ сторіччя: сучасний стан, проблеми та перспективи» (2023).

         Науковці кафедри: професор Н. І. Коцур (Посвідчення №ES1869) та доцент Л. П. Товкун (Посвідчення № ES18451) є членами  ГО «Міжнародна фундація науковців» (EDUCATORS AND SCHOLARS INTERNATIONAL FOUNDATION). У рамках співпраці із зазначеною науковою установою проходив обмін досвідом із актуальних питань освіти і науки в країнах Європейського Союзу та Україні, а також підвищення кваліфікації та стажування із отриманням сертифікатів.

           Професором Н. І. Коцур пройдено такі міжнародні стажування та підвищення кваліфікації:

З  26 червня по 3 жовтня 2023 р.  –  дистанційно підвищення кваліфікації з отриманням сертифікату на тему: «Неформальна освіта при підготовці бакалаврів та магістрів в країнах Європейського Союзу та Україні» (м. Люблін, Польща) в кількості 45 годин (1,5 кредити ЄСТС). Сертифікат ES№146878 від 03.07.2023 р.

Упродовж 18 – 25 вересня 2023 р. – підвищення кваліфікації на тему: «Трансфер освітніх технологій  в країнах Європейського Союзу та Україні» (м. Люблін (Польща) в кількості 45 годин (1,5 кредити ЄСТС). Сертифікат ES№16078 від 25.09.2023 р.

З 8 грудня по 28 грудня 2023 р. – дистанційно підвищення кваліфікації на тему: «Тактична медицина, парамедицина та медицина катастроф в період війни: зарубіжний та вітчизняний досвід», організованого Чеським технічним університетом, Науково-дослідним Інститутом Люблінського науково-технологічного парку  та  IESF «Міжнародна фундація науковців та освітян» в кількості 90 годин (3 кредити ЄСТС).  Сертифікат ES№17863 від 28.12.2023 р.

З 16 жовтня 2023 р. по 16 грудня 2023 р. за організацією Венеціанського університету Ка Фоскарі (Венеція, Італія) / CA’ FOSCARI UNIVERSITY OF VENICE  (Venice, Italy) та IESF «Міжнародна фундація науковців та освітян» професор Н. І. Коцур пройшла Міжнародне  дистанційно-педагогічне стажування на тему: «Управління науковими та освітніми проектами: міжнародний досвід» в кількості 180 годин (6 кредитів ЄКТС). Сертифікат ES№17612 від 16.12.2023 р.

Доцент Л. П. Товкун пройшла дистанційно підвищення кваліфікації (Вебінари)  за кордоном, зокрема: 16-23 жовтня 20-23 р. на тему:  «Інтерактивні технології змішаного навчання при підготовці здобувачів освіти гуманітарних спеціальностей в країнах Європейського союзу та Україні» (м. Люблін (Польща) в кількості 45 годин (1,5 кредити ЄСТС). Сертифікат ES№16629 від 23.10.2023 р.;

18-25 вересня 2023 р. на тему: «Трансфер освітніх технологій  в країнах Європейського Союзу та Україні» (м. Люблін (Польща) в кількості 45 годин (1,5 кредити ЄСТС). Сертифікат ES№16125 від 25.09.2023р.

З 8 грудня по 28 грудня 2023 р. – підвищення кваліфікації на тему: «Тактична медицина, парамедицина та медицина катастроф в період війни: зарубіжний та вітчизняний досвід», організованого Чеським технічним університетом, Науково-дослідним Інститутом Люблінського науково-технологічного парку  та  IESF «Міжнародна фундація науковців та освітян» в кількості 90 годин (3 кредити ЄСТС).   Сертифікат ES№17862 від 28.12.2023 р.

23-30 жовтня 2023 р  – підвищення кваліфікації на тему: «Академічна доброчесність та тайм-менеджмент при підготовці наукових робіт зарубіжний та вітчизняний досвід», організованого Інститутом Науково-дослідного Люблінського науково-технологічного парку та IESF «Міжнародна фундація науковців і освітян», м. Люблін (Польща) в кількості  45 годин (1,5 кредити ЄСТС). Сертифікат  ES№16916 від 30.10.2023 р.

Викладачем кафедри І. В. Гомонай упродовж 8 – 28 грудня 2023 р. пройдено  підвищення кваліфікації на тему: «Тактична медицина, парамедицина та медицина катастроф в період війни: зарубіжний та вітчизняний досвід», організованого Чеським технічним університетом, Науково-дослідним Інститутом Люблінського науково-технологічного парку  та  IESF «Міжнародна фундація науковців та освітян» в кількості 90 годин (3 кредити ЄСТС).   Сертифікат ES№17849 від 28.12.2023 р.

Починаючи з 2022 рр.,  професор Н. І. Коцур (Свідоцтво №121822) та доцент Л. П. Товкун (Свідоцтво №121816) є членами Центру Українсько-європейського наукового співробітництва, пріоритетними напрямами якого є допомога вченим України в участі в міжнародних наукових конференціях і в науково-педагогічних стажуваннях, які відбуваються на території країн Європейського Союзу, вивчення досвіду діяльності закладів вищої освіти та суб’єктів публічного адміністрування у сфері освіти й науки держав Європейського Союзу щодо організації навчального процесу у вищих школах і наукової діяльності. У рамках зазначеної співпраці Н. І. Коцур та Л. П. Товкун  прийняли участь у низці міжнародних наукових конференцій (Латвії, м. Рига, 2022 р., 2023 рр.); Чехословаччині (2022 р.);  Японії (м. Токіа, 2022 р.), а також у  підготовці  розділів до колективних монографій, зокрема: The modern stage of the development of medical education in Ukraine and EU countries : Collective monograph. Riga, Latvia : “Baltija Publishing” (2021); Theory and methods of educational activities in Ukraine: monograph edited by Рrof. Oleh Mikhailychenko. Beau Bassin / Germany: LAP LAMBERT Academic Publishing (2022); Formation of a healthy lifestyle of pupils in hierarchy of life’s values. Improving living standards in a globalized world: opportunities and challenges. Monograph. Editors: Tetyana Nestorenko, Tadeusz Pokusa. Opole: The Academy of Management and Administration in Opole (2021); New factors for the development of natural sciences in Ukraine and EU countries. Riga, Latvia : «Baltija Publishing» (2023); Physical education and sports as a factor of physical and spiritual improvement of the nation : Scientific monograph. Riga, Latvia : “Baltija Publishing” (2022); статті до польського наукового журналу «EUROPEAN HUMANITIES STUDIES”: Staye and Society. 2023. №1 та статті в журналі WOS Laplage em Revista (International), vol.7 (2021).

       Вагоме місце в науковій роботі викладачів кафедри посідає участь у Міжнародних наукових конференціях, симпозіумах з різноаспектних проблем розвитку освіти і науки, зокрема історії розвитку природничої і медичної науки,   безпеки життєдіяльності, охорони здоров’я, валеології, психогігієни, вікової фізіології, шкільної гігієни, психології та ін. Зокрема, професор Н. І. Коцур брала активну участь у міжнародних конференціях за кордоном, зокрема виступала з доповідями в Польщі (м. Жешув, 2001 р.; м. Краків, 2010 р., 2016 р., 2020 р.; м. Вроцлав, 2012; м. Августово, 2014 р., 2019 р.; м. Даброво Гурніча, 2016 р.), Франції (м. Париж, 2003 р.), Німеччині (м. Берлін, 2008, м. Мюнхен, 2017), Швейцарії (м. Женева, 2009 р.). Дистанційно приймала участь у Міжнародних конференціях в  Італії (м. Мілан, 2020 р.);  Чехії (м. Прага, 2020); Німеччині (м. Берлін, 2021 р.);  Італії (м. Рим, 2021 р.); Австрії (м. Відень, 2021 р.); .); США (м. Чикаго, 2021 р.); Латвії (м. Рига, 2022, 2023 рр.); Чехословаччині (2022 р.);  Японії (м. Токіо, 2022 р.) із отриманням сертифікатів. У її науковому доробку понад 30 закордонних публікацій. Доцент Л. П. Товкун дистанційно брала участь в таких закордонних конференціях: Польщі (м. Варшава, 2015, 2017 рр.);  Німеччині (м. Берлін, 2019);  Італії (м. Мілан, 2020 р.); Чехії (м. Прага, 2020 р.); Італії (м. Рим, 2020 р.); Швеції (м. Стокгольм, 2021 р.); США (м. Чикаго, 2021 р.); Латвії (м. Рига, 2022, 2023 рр.); Чехословаччині (2022 р.). Має понад 20 закордонних публікацій. Доцент К. С. Варивода дистанційно брала участь в таких закордонних конференціях: Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії (м. Лондон, 2019); Іспанії (м. Барселона, 2019); Чехії (м. Прага, 2020); Італії (м. Рим, 2021 р.); Італії (м. Мілан, 2021 р.); Португалії (м. Лісабон, 2021). Має понад 10 закордонних публікацій, доцент Н. І. Годун  – автор 4 закордонних публікацій, дистанційно брала участь в таких закордонних конференціях: Англія (м. Лондон, 2021 р.); США (м. Бостон, 2021 р.), Турція (м. Анкара, 2021 р.), Японія (м. Токіо, 2021 р.),  доцент С. І. Горденко С. І.  – має понад 9 закордонних публікацій: Польща (Перемишль, 2015 р.); Польща (Гданськ, 2015 р.); Лондон (2019 р.); Роттердам (Голландія 2019 р.); Польща (Варшава, 2020 р.); Берлін (2020 р.); Чехія (Прага 2020 р.); Італія (Рим 2021 р.); Болгарія (Варна 2021 р.)., доцент Ю. Л. Козубенко — 6 закордонних публікацій,   доцент О. М. Миздренко – автор 3 закордонних публікацій, дистанційно брала участь в таких закордонних конференціях: Англія (м. Лондон, 2021 р.); США (м. Бостон, 2021 р.), Японія (м. Токіо, 2021 р.).; Доцент О.А. Палієнко , старший викладач  Т. Ю Єрічева — більше 10 закордонних публікацій, Болгарія (Софія,2015), Німеччині (м. Берлін, 2019); , Іспанія (Барселона,  2019), Польща (Варшава, 2015, 2019, 2020), (Переворськ, 2023), Великобританія (Ліверпуль, 2020), Португалія (Лісабон, 2021).

У 2023 та 2024 рр. науковці кафедри брали участь в Міжнародних конкурсах грантових наукових проектів Жан Моне з теми: «Безпечне освітнє середовище в умовах російсько-української війни: національний і європейський виміри» (2023) та «Соціально-психологічний супровід безпечного середовища в закладах освіти і громадах в умовах російсько-української війни: національний і європейський виміри (2024). Керівник проекту: проф. Коцур Н. І.; виконавці: доценти (Варивода К. С., Товкун Л. П., Козубенко Ю. Л.). Проект спрямований на вивчення й аналіз досвіду зі сек’юритології та здоров’язбереження ЄС в рамках співробітництва з європейськими країнами та організаціями в умовах воєнно-політичних викликів XXI століття. Не зважаючи на те, що вагоме місце в проекті відведено вивченню безпекової освітньої практики ЄС, значну частину уваги авторами приділено досвіду європейських країн та країн НАТО, рекомендацій ВООЗ, які забезпечують надання інформації, здійснюють інформаційну, освітню безпекову політику та здоров’язбереження. Адже в умовах сьогодення російська агресія щодо України становить найсуттєвішу сучасну загрозу європейській  та глобальній безпеці.

Отже, міжнародна діяльність кафедри здоров’я і безпеки життєдіяльності спрямовувалася на співпрацю професорсько-викладацького складу з такими науковими установами, як EUROPEAN  ASSOCIATION  for  SECURITY (Krakow, Poland), Czech University of life sciences Prague (CZU, Czech Republic), ГО «Міжнародна фундація науковців» (EDUCATORS AND SCHOLARS INTERNATIONAL FOUNDATION), Центром Українсько-європейського наукового співробітництва ((WE ARE A BRIDGE BETWEEN THE SCIENTIFIC COMMUNITIES OF UKRAINE AND EUROPE) в напрямі обміну досвідом, проходження стажувань та підвищення кваліфікації, організації і проведення міжнародної наукової конференції «Безпека життєдіяльності, екологія і охорона здоров’я дітей і молоді ХХІ сторіччя: сучасний стан, проблеми і перспективи», участі викладачів у закордонних наукових конференціях, виданні колективних закордонних монографій та статей у збірниках матеріалів конференцій,  участі в Міжнародних конкурсах грантових наукових проектів Жан Моне.

Перспективи подальшої міжнародної діяльності кафедри спрямовані на розширення наукових зв’язків  із науковими установами і закладами вищої освіти країн Європейського Союзу, підписання угод про співпрацю, обмін професорсько-викладацьким персоналом, студентами і науковцями з метою навчання, читання лекцій, проведення спільної освітньої та наукової діяльності, обмін досвідом організації освітнього процесу за суміжними спеціальностями, розробка спільних проектів для отримання грантів міжнародних і національних проектів із Чеським університетом природничих наук у Празі, проходженні закордонних стажувань і  підвищення кваліфікації, участі в програмах обміну та грантових проектах, написанні колективних монографій із природничих і медичних наук, закордонних наукових статей.

Стаття у науковому журналі «Scientific Gournal of Polonia University»:

Kotsur N., Tovkun L. PROFESSIONAL TRAINING OF FUTURE TEACHERS IN BASICS OF HEALTH CARE. Scientific Gournal of Polonia University. Periodyk Naukowy Akademii Polonijnej, Częstochowa, 2022, 50 (2022) nr 1, s. 248-259. DOI https://doi.org/10.23856/5030)

Участь у Міжнародній конференції «Medicine and health care in modern society: topical issues and current aspects» 2021 р.:

Коцур Н.І., Товкун Л. П. Оцінка впливу інформаційно-комунікаційних технологій на психофункціональний стан організму підлітків за суб’єктивними показниками // International scientific and practical conference «Medicine and health care in modern society: topical issues and current aspects» : Conference proceedings, February 26–27, 2021. Lublin, Republic of Poland : «Baltija Publishing», 2021. Р. 203-207.  https://doi.org/10.30525/978-9934-26-038-4-57)

Розділи у 4-х колективних монографіях:

1. Kotsur N. I., Tovkun L. P. The incarnate of socio-hygienical researches in the development of preventive medicine in Ukraine in the XXIst century: historical retrospective. The modern stage of the development of medical education in Ukraine and EU countries : Collective monograph. Riga, Latvia : “Baltija Publishing”, 2021. Рр. 80-106.

2. Kotsur Nadia, Tovkun Lidia. 3.2. Formation of a healthy lifestyle of pupils in hierarchy of life’s values. Improving living standards in a globalized world: opportunities and challenges. Monograph. Editors: Tetyana Nestorenko, Tadeusz Pokusa. Opole: The Academy of Management and Administration in Opole, 2021; pp. 736, illus., tabs., bibls. РР. 332-342.

3. Коцур Н. І., Товкун Л. П. Взаємозв’язок рухової активності та соматичного здоров’я студентської молоді. Physical education and sports as a factor of physical and spiritual improvement of the nation :Scientific monograph. Riga, Latvia : “Baltija Publishing”, 2022. С.217-250.

4. Коцур Н. І., Товкун Л. П. Оцінка впливу складників здорового способу життя на функціональні резерви серцево-судинної системи школярів. Nadiia Ivanivna Kotsur, Lidiia Pavlivna Tovkun. Valuing of the influence of components of a healthy regime on the functional reserves of the cardiovascular system of schoolchildren. New factors for the development of natural sciences in Ukraine and EU countries: Scientific monograph. Riga, Latvia : «Baltija Publishing», 2023. P.132-154. https://doi.org/10.30525/978-9934-26-288-3-7

 Співпраця з ГО «Міжнародна фундація науковців»

Участь членів  ГО «Міжнародна фундація науковців» у Міжнародних стажуваннях (вебінарах) та підвищенні кваліфікації