Близько 50 науковців долучились до зимового семінару з суспільної географії та обговорили питання гастрономії, культури та геопросторової організації традиційних етнічних кухонь Правобережного Полісся України

Факультет природничої освіти > Новини кафедри екології, географії і методики навчання > Близько 50 науковців долучились до зимового семінару з суспільної географії та обговорили питання гастрономії, культури та геопросторової організації традиційних етнічних кухонь Правобережного Полісся України

У вівторок, 26 грудня 2023 року, викладачі кафедри екології, географії і методики навчання факультету природничої освіти Університету Григорія Сковороди в Переяславі активно взяли участь у зимовому семінарі з суспільної географії, що відбувся на платформі «Zoom».

Захід об’єднав близько 50 науковців, науково-педагогічних працівників у галузі географії, аспірантів та докторантів, які обговорили питання гастрономії, культури та геопросторової організації традиційних етнічних кухонь Правобережного Полісся України.

Серед учасників семінару були: кандидат географічних наук, доцент, завідувач кафедри Людмила Воловик, кандидат педагогічних наук, доцент Володимир Носаченко, кандидат історичних наук, доцент Катерина Ковальська, кандидат педагогічних наук, професор Борис Чернов, кандидат історичних наук, старший викладач Валерія Мічуда, старший викладач Рімма Бондаренко та представники студентської групи спеціальності 014 Середня освіта (Географія).

Під час цієї зустрічі доцентка кафедри екології та географії Житомирського державного університету імені Івана Франка Інна Нестерчук представила наукову доповідь на тему: «Геопросторова організація традиційних етнічних кухонь населення Правобережного Полісся України: теорія, методологія, практика».

Важливим етапом заходу було обговорення актуальних питань, зокрема вивчення кухонь етносів населення Правобережного Полісся України та уточнення гастрономічних відомостей про автохтонні продукти місцевих жителів. Задачею дослідження було тлумачення соціального феномену – гастрономії поліщуків, що містить сенси, норми та цінності процесу приготування та зберігання їжі.

«Оскільки територія та ландшафт накладає свій відбиток і на породження сенсів, у свідомості кожного етносу виникають стійкі концепти на позначення «своїх» національних страв. Для поліщуків одним із таких концептів є автохтонні страви – своєрідний символ українства», – зауважила Інна Нестерчук, підсумовуючи подію.

Зимовий семінар з суспільної географії – неймовірно важливий крок для вдосконалення географічного бачення світу та сприянню розвитку співпраці в області суспільної географії та поглибленню знань учасників заходу.

Нагадаємо, що 27 листопада 2023 року викладачі кафедри географії, екології і методики навчання факультету природничої освіти напрацювали план співпраці з провідним українським картографом Ростиславом Соссою.

 

Пресцентр кафедри екології, географії і методики навчання