Делегація УГСП відвідала професора кафедри біології, методології та методики навчання Василь Джуран у день його 80-річчя: нагородили університетською відзнакою «Орден Володимира Мономаха»

Факультет природничої освіти > Вітання > Делегація УГСП відвідала професора кафедри біології, методології та методики навчання Василь Джуран у день його 80-річчя: нагородили університетською відзнакою «Орден Володимира Мономаха»

П’ятнадцятий день листопада сповнений ювілейних дат для сковородинівців. Сьогодні свій 80-річний ювілей відзначає заслужений працівник освіти України, заслужений працівник освіти України, проректор з економічно-адміністративної роботи університету (1998-2006 рр.), кандидат біологічних наук, професор кафедри біології, методології та методики навчання Василь Джуран.

Нині ювіляр перебуває на заслуженому відпочинку, тож з нагоди визначної дати ювіляра завітали привітати проректор з навчально-методичної роботи, доктор педагогічних наук Вячеслав Різник; керівник навчального відділу, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри теорії і методики технологічної освіти та комп’ютерної графіки Анатолій Брехунець; доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри природничих дисциплін і методики навчання Юрій Шапран й кандидат історичних наук, доцент кафедри природничих дисциплін і методики навчання Ірина Трускавецька. Поза вітаннями та на знак визнання багаторічного внеску в освіту Василь Миколайович був нагороджений університетською відзнакою «Орден Мономаха».

До біографії ювіляра. Василь Джуран народився 15 листопада 1944 року у с. Вікно Заставнівського району, Чернівецької області.  Батьки, Марія Петрівна  та Микола Миколайович, були селянами, усе своє життя вони віддали хліборобській справі.

Після  закінчення Вікнянської середньої школи (1961 р.) В.М.Джуран працював механізатором у місцевому колгоспі  «Зоря» впродовж двох років. У 1963 р., за направленням господарства, після успішно зданих екзаменів він став студентом біологічного факультету Чернівецького державного університету. найпрестижніших навчальних закладів Буковини.

Того ж, 1963 р. першокурсника В.М. Джурана мобілізували до лав Радянської Армії. Три роки (1963-1966 рр.) У 1966 р. В.М.Джуран демобілізувався і  продовжив навчання в Чернівецькому університеті.

У  1979 р. він, як співшукач, успішно захистив кандидатську дисертацію на тему «Гістофізіологічні зміни у гусені капустяної совки (Mamestra brassicae L.) під дією мікробіологічних препаратів» (спеціальність ентомологія). ). Керівником дисертаційного дослідження був Синицький М.М., доктор біологічних наук, професор, ентомолог,  визнаний  авторитет у питаннях захисту рослин  та дії мікробіологічних препаратів на шкідливих комах.  Дисертацію захищено в Інституті зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України.

У  1991 р. В.М. Джурану присвоєно вчене звання доцента кафедри природничих дисциплін Переяслав-Хмельницького філіалу Київського державного педагогічного інституту ім. О.М.Горького.

Під час навчання, починаючи з 1969 р., старшокурсник В.М. Джуран працював лаборантом в обласній карантинній інспекції та обласній станції захисту рослин. Вивчав питання  поширення картопляної нематоди, американського білого метелика, каліфорнійської щитівки в районах Чернівецької області. Із 1970 р. одночасно з навчанням В.М. Джуран почав працювати лаборантом Чернівецької дослідної станції, у відділі кормовиробництва.

У 1973 р. В.М. Джуран переїжджає на Київщину до Васильківського району. Він отримує посаду молодшого наукового співробітника відділу ентомології Агрономічної дослідної станції Української сільськогосподарської академії. Після захисту кандидатської дисертації Василь Миколайович присвятив себе викладацькій діяльності, яку розпочав у 1980 р. викладачем кафедри захисту рослин агрономічного факультету Білоцерківського сільськогосподарського інституту ім. П.Л. Погребняка.

У 1988 р. В.М. Джуран починає роботу в Переяслав-Хмельницькому філіалі Київського державного педагогічного інституту ім. О.М. Горького, на посаді старшого викладача кафедри природничих дисциплін. У 1989 р. його обрано на посаду доцента кафедри природничих дисциплін за конкурсом  та призначено заступником декана педагогічного факультету і факультету фізичного виховання філіалу (заочне відділення).

У  1991 р. В.М. Джуран став одним з ініціаторів відкриття спеціальності «Фізична культура, біологія» на факультеті фізичного виховання.  Ініціативною групою  у 1992 р. було розроблено та затверджено в МО України навчальний план даної спеціальності, за яким підготовлено три випуски спеціалістів.

У 1992 р. В.М. Джуран обійняв посаду завідувача кафедри біологічних основ фізичного виховання. За наказом МО України від 13.12.1993 р., № 442 Переяслав-Хмельницький філіал КДПІ ім. О.М. Горького ліквідований і створений Переяслав-Хмельницький державний педагогічний інститут ім. Г.С. Сковороди.  Кафедру, яку очолював В.М. Джуран було реорганізовано в кафедру біології самостійного вузу.

У 1998 р. В.М. Джуран займає посаду проректора з економічно-адміністративної роботи Переяслав-Хмельницького державного педагогічного інституту ім. Г.С. Сковороди, а згодом  університету, який було створено на базі даного вузу. Пропрацював на ній до 2006 року.

З вересня 2020 знаходиться на заслуженому відпочинку.

Працюючи в УГСП як науковець, завідувач кафедри, проректор чи просто викладач, Василь Миколайович постійно турбувався про поліпшення матеріально-технічної бази університету та кафедри, покращення умов навчання та проживання студентів у гуртожитках та створення спортивно-оздоровчого табору на березі Канівського водосховища. Йому вдавалось успішно та результативно справлятися з найскладнішими організаційними завданнями, проявляючи при цьому компетентність та винахідливість.

Шановний Василю Миколайовичу!

Цей день є визначною подією для всіх, хто знає Вас як заслуженого працівника освіти України, кандидата біологічних наук і професора кафедри біології, методології та методики навчання. Ви багато років присвятили розвитку Університету Григорія Сковороди в Переяславі, а Ваша самовідданість, мудрість і професіоналізм стали прикладом для багатьох поколінь студентів і колег.

Щиро бажаємо Вам міцного здоров’я, родинного тепла, невичерпного натхнення і радості в кожному дні. Нехай життя дарує Вам ще довгі, щасливі роки, сповнені любові, поваги й гармонії, а поруч завжди будуть близькі людей. Усіх вам земних гараздів та щедрот долі!.

 

З найкращими побажаннями та глибокою шаною, колектив Університету Григорія Сковороди в Переяславі!